Kosimesnadno
Nákupní košík 0 položek   0.00kč
Vítejte, návštěvníku! Přejete si přihlásit se?

Apendix z knihy Kosa


TECHNICKÝ ÚSEK

Apendix z knihy Kosa

 

 


Vido, Peter. Kosa musí tančit, 2001. V Knize o kose od Davida Tresemera, druhé vydání s dodatkem od Petera Vida. Alan C. Hood & Company, Chambersburg, Pennsylvania, U.S.A. Dodatek, str. 189-191.

Od roku 1994 až do dneška, kdy píšu tyto řádky, jsem oslovoval každého amerického dovozce kos - většina z nich distribuovala kosy a doplňky "evropského typu" - s tím, že mu nabízím pomoc. (Šlo o bezplatnou službu; platil jsem za hodiny telefonování a ztrácel spoustu času psaním dopisů.) Někteří mě měli za zvláštního fanatika a podle toho se ke mně chovali; zdálo se mi, že někteří zdvořile naslouchali, a přesto pokračovali ve své předešlé práci jako před tím. A přece jen chtěli někteří návrhy (nebo to alespoň tvrdili), ovšem neřídili se jimi či relativně málo toho změnili na svých službách. Aniž bych uváděl jejich názvy, dělili se dle těchto postojů:
1) Zákazníci by byli zmateni příliš velkým výběrem;
2) Zájem o nástroj nevyvolají jen výdaje za výtisk katalogu s podrobnějším popisem nebo zásoba s širším inventářem;
3) Jejich výběr, i když snad není kompletní, "začátečníkovi" postačí.

Snad jsem naivním optimistou, který si potrpí na kosy a jenž věří, že tento nástroj si zaslouží, aby s ním bylo nakládáno na stejné úrovni jako se zbožím, u něhož je vyžadována a tedy poskytována nadprůměrná kvalita ve smyslu služeb a také samotného prodejního artiklu.

Největším "neúspěchem" dosud dle mého soudu byla má zkušenost s jednou kanadskou firmou, která v posledních 20ti letech začala představovat příkladnou kvalitu a služby okolo nástrojů z oblasti zpracování dřeva a zahradkářství. I když jsem je dokázal přemluvit, aby přidali kosu do své nabídky, teď si přeju, abych to tenkrát ani nezkoušel. Když mi přišel jejich další katalog, byl jsem šokován výběrem: jedna kosa, hliníkové kosiště, plastikový toulec a jeden syntetický brousek. Tohle se dá očekávat od nějakého neosobního obchodu, jenž je součásti obchodního řetězce, ale ne (alespoň u mně) od firmy, která nabízí světu pracujících se dřevem zhruba 250 různých dlát a dutých dlát a celou řadu nástrojů k jejich broušení.

Víte, v několika dopisech jsem na ně naléhal, aby prodávali kosy kratší než jen 70 cm a navrhoval jsem jim, že spolehliví amisští dělníci z pily v Ontariu by vyrobili kosiště z kanadského dřeva a s lepším designem než má jakékoliv kosiště dostupné na trhu. Uvolil jsem se, že napíšu - zdarma - krátkou naučnou brožurku, která by byla přidána zákazníkovi kupujícímu kosu; mou nabídkou se nezabývali a až později mi došlo proč ne...

Jasně bych v nich prohlásil - což jsem řekl i oné společnosti - že tyto kosy nebudou dobře fungovat, pokud se kosa nebude pravidelně " klepat". Byl jsem vzteklý, i když jsem to ještě nevzdával, a zatelefonoval jsem šéfovi společnosti. Řekl mi, že maximálně čtyři lidé v celé této zemi používají kosu intenzivně a kromě toho by nikdo normálního člověka nemohl učit, jak má zastudena tvarovat ostří nástroje, byť za pomocí "kovadlinky", (jejíž funkci jsem mu už v předchozím textu podrobně popsal pomocí diagramů ve zdlouhavých dopisech.) To mě opravdu vykolejilo. Jedna věc byla nízká úcta tohoto člověka vůči svým kanadským krajanům; druhá věc je ta, že se nemůže odvolávat na neznalost problému broušení. Coby jeden ze současných expertů na "břitké hrany" napsal na toto téma skvělou knihu. Naštěstí tam kosu neprobíral. Jsem zvědav, jak by vysvětlil nebo ospravedlnil brousek, který jeho firma prodává na broušení kosy. Firma, která je zásobuje kosami a doplňky, nabízí pět přírodních brousků a pět syntetických. Oni zvolili ten nejlevnější z té druhé skupiny.

Prozatím už nemám sílu potřebnou k proniknutí zavedených postojů a způsobů obchodování. Místo toho se soustřeďuju na alternativní přístup - sázím semínka na přízemní úrovni s vizí zavedení kooperativní sítě v Americe a Evropě. Bude sestávat z těch, kteří by se místo pouhého prodeje kos, rádi naučili, jak ji dobře používat, a prostřednictvím kurzů předávali tuto dovednost jiným. Kniha není žádnou náhražkou dobrého učitele s nástrojem v ruce, ale je prvním krokem. Tresemerova Kniha o kose je velmi inspirující (aniž by byla zatěžující) a splňuje do jisté míry důležitou roli. Můj Dodatek ke knize někoho možná potrápí, ale nabízí mnohem ucelenější naučný text.

V současné době ho ještě rozšiřuju asi už nad úroveň, kterou by ocenil "běžný žnec" (bude také obsahovat kapitoly o ručním klepání s pomocí babky a o výrobě kosiště) . Navíc se připravuje naučné video, aby se zaplnila mezera mezi dneškem a "dobou, kdy bude učitelů mnoho".

Pokud jste ochotni pomoci s rozšířením projektu, můžete nás kontaktovat. Piště, prosím:

The Vido Family
1636 Kintore Road
Lower Kintore
New Brunswick
E7H 2L4, Canada.
Vaše IP adresa je: 54.156.92.243
Copyright © 2017 www.kosimesnadno.cz. Powered by Zen Cart