Kosimesnadno
Nákupní košík 0 položek   0.00kč
Vítejte, návštěvníku! Přejete si přihlásit se?

Ergonomické kosiště

Ergonomické kosiště

Na těchto internetových stránkách jsem mnohokrát odkazoval k "ergonomii" kosiště (rukojeť kosy) a kritizoval většinu navržení kosišť právě kvůli jejímu nedostatku (oné ergonomie). Dílčí vysvětlení toho, co mám na mysli pod lepším designem, je roztroušeno na různých místech počínaje diagramy a textem Kosa musí tančit (The Scythe Must Dance), spíš než že by to bylo prezentováno v uceleném textu, který se pohodlně čte. Látka v tomto úseku není v žádném případě kompletním obrazem k tomuto tématu; nejen protože koncepce ergonomie tak, jak je používaná u různých nástrojů, se nadále rozvíjí, ale protože jsme zkrátka nenalezli potřebný čas a energii, abychom se podělili o to, co jsme se doposud naučili. Celá kniha (ne brožurka) by mohla být napsána na téma kreativní výroby kosiště, a ačkoliv by mě těšilo něco takového psát nebo s tím někomu pomáhat, momentálně mám příliš mnoho důležitých úkolů a den má příliš málo hodin. Zatím se budeme věnovat této problematice částečně, ale doufám, že mnohem užitečnějším a zevrubnějším způsobem než tomu bylo doposud.

Naše civilizace je prý, jak mi bylo nesčetněkrát řečeno, stále míň trpělivá; že lidé chtějí nejprve vidět konečné výsledky před tím, než si přečtou podrobné instrukce, jak se k nim dostat, že ti, kteří procházejí kurzem kosení, chtějí sekat trávu před tím, než uslyší nějaké vysvětlení o tom, jak nabrousit kosu tak, aby se s ní "snadno kosilo".

Vyhovíme, byť zdráhavě, těmto moderním tužbám, a nejprve ukážeme škálu různých ergonomických kosišť. Jedno od druhé se liší, ale každé z nich je příkladem zásad designu, který bere v úvahu spíše pohodlí uživatele než hospodárnost výroby. Zesnulý David Pye, autor knih The Nature and Aesthetics of Design (Příroda a estetika designu) a The Nature and Art of Workmanship (Příroda a umění řemeslnické práce) by jistě ke všem z nich odkazoval jako k produktům "riskantní řemeslnické práce" a že by se pod výsledky coby řemeslník, jimž byl celý život, podepsal.Obr 1. Některé z mých dřívějších kosišť z vlastní domácí výroby (1998-2001).


Obr. 2. Pro intenzivní sečení s dlouhou kosou dávám přednost modelům nedávno vytvořeným; několik příkladu níže:


Obr. 3.Obr. 4. Více stejných modelů s připevněnou kosou
Obr. 5.Pár drobností--níže jsou dvě kosy, které můj syn Kai a dcera Fairlight používali loni při soutěži v Truro, Nova Scotia. Kaiova kosa je normálnější "kosou hospodáře" s ostřím o délce 80cm/32". Fairlight zvítězila i přes menší velikost částečně díky delší kose (100cm/39") a díky kosišti navrženém pro použití v soutěži.


Obr. 6. Obě kosiště jsou vyrobená ze stejného "druhořadého" dřeva--druh olše běžné pro tuto oblast (Alnus incana).

Obr. 7.


Obr. 8.

Vaše IP adresa je: 23.20.162.200
Copyright © 2017 www.kosimesnadno.cz. Powered by Zen Cart